Моята количка
Вашата кошница е празна!
Повечето хора свързват слънцезащитния крем с лятото. Но това е погрешно разбиране, тъй като ултравиолетовите лъчи на слънцето достигат кожата ни през всички сезони на годината.
Хиляди дерматолози по света съветват да носим слънцезащитен крем дори когато е облачно. Те настояват да използваме слънцезащитен крем 365 дни в годината.
Американското дружество за борба с рака посочва ясно, че „повечето видове рак на кожата са резултат от излагането на ултравиолетови лъчи на слънцето“. Лошата новина е, че ракът на кожата е най-често срещаният рак в света. Един от петима американци ще развие рак на кожата след навършване на 70 години. Добрата новина е, че не много хора умират от рак на кожата. Но не е само „лошата болест“, която трябва да ни кара да се притесняваме и да носим слънцезащитен крем.
Ще разгледаме темата по-просто по-долу, за да ви предоставим пълна картина.
Слънцето причинява само вреда?
Не. Слънцето е необходимо за нашия живот. Всъщност, няколко минути излагане на слънце с почивки, ни помагат да попълним витамин D, който е жизненоважен за нас. Така че трябва да има баланс. И за да постигнем този баланс, тъй като живеем в слънчева страна, трябва да се защитаваме, особено между 10:00 и 16:00 часа. Трябва да носим слънцезащитен крем.
Защо трябва да носим слънцезащитен крем 365 дни в годината?
Най-популярната причина, поради която хората използват слънцезащитен крем, е защита от изгаряния от слънцето. Но има много повече, които трябва да вземем предвид.
Нека да видим какво казват специалистите и защо трябва да носим слънцезащитен крем 365 дни в годината.
Слънцезащитният крем предпазва от хиперпигментация и лунички.
Слънчевото лъчение намалява колагена в кожата ни. Затова, когато я защитаваме с слънцезащитен крем, ще имаме по-малко фини линии и бръчки. Тоест, ще забавим стареенето на кожата ни.
Ултравиолетовото лъчение може да причини увреждания на генетичния материал на клетките в кожата и да увеличи риска от рак на кожата.
UVB и UVA лъчи
UVB лъчите съставляват 5% от слънчевите лъчи, а тяхната интензивност варира в зависимост от сезона и климатичните условия. Те достигат до повърхностните слоеве на кожата и могат да играят роля в някои кожни проблеми, като пигментация.
UVA лъчите съставляват 95% от UV лъчите, които достигат повърхността на Земята, и могат да преминават през облаци и стъкла. Те са налични всеки ден през цялата година със същата интензивност през всички часове на деня. Освен това проникват дълбоко в кожния слой, причинявайки увреждания на колагена и еластина. Това води до появата на линии, бръчки и отпускане на кожата.
Типове филтри
Както разбирате от гореописаното, разумно е да се защитаваме както от UVA, така и от UVB лъчи. За да постигнем това, е необходимо слънцезащитното средство да бъде с „широк спектър“. Избраното от вас средство трябва ясно да посочва, че има защита с широк спектър на опаковката си.
Природни или химически филтри?
Препоръчваме да изберете използването на природни филтри, а не химически, за да можем да носим слънцезащитен крем без притеснения 365 дни в годината. Химическите филтри съдържат частици, които се абсорбират в кожата и неутрализират лъчите, превръщайки светлинната енергия в топлина.
Много изследвания предупреждават за възможни рискове от използването на химически филтри в слънцезащитните кремове. Някои от тях предполагат за възможни хормонални нарушения и алергии.
Какво е SPF?
SPF (фактор на слънцезащита) е измерване на ефективността на продуктите за защита на кожата от вредните ефекти на слънчевото лъчение.
По-точно, SPF показва колко повече време можете да останете на слънце без да изгорите в сравнение с времето без слънцезащитен крем.
Нека разгледаме пример. Нека предположим, че слънцето е толкова силно, че може да ви изгори за 15 минути. Ако SPF на слънцезащитния крем е 30, тогава имате защита за 15 x 30, което е равно на 450 минути или 7,5 часа.
Други фактори за избор на SPF
Тук трябва да отбележим, че някои фактори играят важна роля.
Единият фактор е количеството слънцезащитен крем, което нанасяме.
Вторият фактор е типът на нашата кожа, както и дали имаме вече сериозни проблеми с кожата си. В тези случаи е препоръчително да избираме SPF от 30 или 50.